Home Entertainment 2015's SAFTA Winners Announced

2015's SAFTA Winners Announced

4 min read
0

main

This past Sunday the latest South African Film and Television Awards ceremony was held, celebrating the best that the local TV and movie industries delivered. 

  • Category: Best Feature Film

Winner: Four Corners: Giant Films, Moonlighting Films

Nominees:
– iNumber number: Quizzical Pictures
– Faan se Trein: Faan Films (PTY) LTD

  • Category: Best Achievement in Directing – Feature Film

Winner: iNumber Number: Donovan Marsh

Nominees:
– Faan se Trein: Koos Roets
– Four Corners: Ian Gabriel

  • Category: Best Actor in a Lead role – Feature Film

Winner: Jezriel Skei (Ricardo), Four Corners

Nominees:
– S’dumo Mtshali (Chili Ncgobo), iNumber Number
– Pallance Dladla (TK), Hard to Get
– Willie Esterhuizen (Faan), Faan se Trein

photo1

  • Category: Best Actress in a Lead role – Feature Film

Winner: Thishiwe Zuqubu (Skiets), Hard to Get

Nominees:
– Erica Wessels (Helena), Alles wat Mal is
– Elzette Maarschalk (Aletta), Seun
– Donalee Roberts (Amore), Pad Na jou Hart

  • Category: Best Supporting Actor – Feature Film

Winner: Brendon Daniels (Farakhan), Four Corners

Nominees:
– Irshaad Ally (Gasant), Four Corners
– Israel Makoe (Mugza), Hard to Get
– Deon Lotz (Dr Dippenaar), Faan se Trein

  • Category: Best Supporting Actress – Feature Film

Winner: Marga Van Rooy (Tannie Marietjie), Die Windpomp

Nominees:
– Mary Twala (Sarah Novuka), Leading Lady
– Nicola Hanekom (Beatrice), Faan se Trein

photo4

  • Category: Best Supporting Actor – TV Comedy

Winner: Warren Masemola (Thokozani): Ses’Top la II

Nominees:
– Craig Jackson (Gaylard): Kota Life Crisis
– Jamela Vuma (Intelligent): Ses’Top la II
– Bongani Madondo (Cassius): Kota Life Crisis

  • Category: Best Supporting Actress- TV Comedy

Winner: Brenda Ngxoli (Pinky): Ses’Top la II

Nominees:
– June van Merch (Mrs Williams): Treknet
– Nomsa Buthelezi (Honesty): Check Coast

  • Category: Best Actress in a Lead role –TV Comedy

Winner: Mary Mhlongo (MaKhambule): Skwizas 3

Nominees:
– Motlatji Ditodi (Baby Kota): Life Crisis
– Tsholo Monedi (Tiny): Skwizas 3
– Busisiwe Lurayi (Phumzile): Ses top la II
– Lilian Dube (Mmane): Skwizas

photo2

  • Category: Best Actor in a Lead role – TV Comedy

Winner: Thomas Gumede (Zanele): Single Guys

Nominees:
– Nik Rabinowits : ZaNews: Puppet Nation
– Mackmillian Leshumo (Voni): Kota Life Crisis
– Thabo Malema (Khaya): Single Guys

  • Category: Best Achievement in Directing – TV Comedy

Winner: ZANews: Puppet Nation: Thierry Cassuto, Alex Fynn

Nominees:
– Late Nite News with Loyiso Gola: Kagiso Lediga
– Check-Coast: John Barbuzano, RolieNikiwe

  • Category: Best TV Comedy

Winner: ZA news: Puppet nation: Both Worlds

Nominees:
– Check Coast: Burnt Onion Productions
– Lastborn does The Loeries: Quizzical Pictures

photo3

  • Category: Best Supporting Actor -TV drama

Winner: Fezile Mpela (Zwide): Donkerland

Nominees:
– Mothusi Chebeletsane (Sigwebana): Donkerland
– James Alexander (Gavin Winters): Geraamtes in Die Kas

  • Category: Best Supporting Actress -TV drama

Winner: Brenda Ngxoli (Gladys): Rockville

Nominees:
– Zikhona Sodlaka (Zee): After 9
– Franci Swanepoel (Lorraine): Jooste Sterlopers
– Helene Lombaard (Veronika Bezuidenhout): Geraamtes in Die Kas

  • Category: Best Actor in a Lead Role –TV drama

Winner: Louw Venter (Francois Le Roux): Swartwater

Nominees:
– Gerard Rudolf (Johan de Jager): Donkerland
– Hannes Muller (Klien Piet de Witt): Donkerland

photo5

  • Category: Best Actress in a Lead role –TV drama

Winner: Nthathi Moshesh (Dibuseng): Thola

Nominees:
– Jenna Dunster (Anna de Witt): Donkerland
– Jana Strydom (Karen Le Roux): Swartwater

  • Category: Best Achievement in Directing -TV Drama

Winner: Swartwater: John Trengove, Jozua Malherbe, Denny Miller

Nominees:
– Rockville Season 2: Johnny Barbuzano
– 90 Plein Street: Jahmil Qubeka

  • Category: Best TV Drama

Winner: Swartwater: Quizzical Pictures

Nominees:
– 90 Plein Street: Born Free Media (pty) Ltd
– Donkerland: Deon Opperman Produksies (pty)

photo6

  • Category: Best Supporting Actor- TV soap

Winner: Justin Strydom (AK): Isidingo

Nominees:
– Paul Luckhoff (Wimpie du Toit): Binnelanders
– Pallance Dladla (Jabu Zungu): Isibaya

  • Category: Best Supporting Actress -TV soap

Winner: Marjorie Lange (Gloria): Scandal

Nominees:
– Celeste Ntuli (Siphokazi Zungu): Isibaya
– Quanita Adams (Zadie September): Binnelanders

  • Category: Best Actor in a Lead role- TV soap

Winner:Jamie Bartlett (David Genaro): Rhythm City

Nominees:
– Motlatsi Mafatshe (Sechaba): Isidingo
– Bongani Gumede (Mandla Ndlovu): Isibaya

photo7

  • Category: Best Actress in a Lead role-TV soap

Winner: Masasa Mbangeni (Thembeka): Scandal

Nominees:
– Kgomotso Christopher (Katlego): Isidingo
– Tema Sebopedi (Lerato): Isidingo
– Desiree Gardner (Daleen Jonker): Binnelanders
– Brumilda Van Rensburg (Jana du Preez): Binnelanders

  • Category: Best Achievement in Directing – TV Soap

Winner: Isibaya: Directing Team

Nominees:
– Isidingo: Raymond Sargent, Sthembiso Mathenjwa
– 7de Laan: Directing Team

  • Category: Best TV SOAP

Winner: Isibaya: The Bomb Shelter

Nominees:
– Binnelanders: Stark Films
– Rhythm City: Quizzical Pictures

Last Updated: March 24, 2015

Check Also

If You Could Create a Game About South Africa…

There is no question that we live in a beautiful country, but it’s also one that can be ex…